Opryszczka

OPRYSZCZKĘ wywołuje wirus HSV1i HSV2.
Do dnia dzisiejszego nie wynaleziono szczepionki przeciwko wirusowi HSV.
Ponad połowa populacji w Polsce jest nosicielem wirusa opryszczki.

Osoby zarażone wirusem HSV często nie wiedzą, że są nosicielami, ponieważ w około 50% przypadków nie występuja objawy kliniczne zachorowania.

OPRYSZCZKA wargowa czyli tzw. zimno na ustach to powierzchniowe zapalne pęcherzyki na ustach oraz w okolicach otworów nosowych. Są one wypełnione cieczą surowiczą, która następnie przechodzi w ciecz ropną. Do zakażenia dochodzi w trakcie kontaktu z wirusem w miejscu uszkodzenia powłoki skórnej (skaleczenie, zranienie).

OPRYSZCZKA narządów płciowych jest wywoływana przez wirus HSV2. Kliniczne objawy zakażenia występują na narządach płciowych. Zakażenie wirusem następuje drogą kontaktu seksualnego. W wyniku powikłań związanych z zakażeniem wirusem HSV2 może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Objawy OPRYSZCZKI pojawiają się zwykle 4-7 dni od zakażenia a następnie po 10 dniach znikają. Nie oznacza to jednak wyleczenia. Wirus pozostaje w organizmie, często w stanie uśpionym, a ujawnia się ponownie w trakcie osłabienia funkcji obronnych organizmu.

2017-06-14