Wirus Brodawczaka Ludzkiego HPV (papilloma virus)

Wirus BRODAWCZAKA LUDZKIEGO HPV (papilloma virus) występuje w około 100 odmianach, które dzielimy umownie na 2 grupy, a mianowicie na grupę niskiego ryzyka i grupę wysokiego ryzyka.

Łagodna odmiana wirusa powoduje powstanie brodawek i kurzajek na skórze, a także kłykcin kończystych na zewnętrznych oraz wewnętrznych narządach płciowych. Dotyczy to zarówno kobiet i mężczyzn. Do zakażenia tym rodzajem wirusa dochodzi poprzez kontakt z naskórkiem, a także drogą kontaktu płciowego. W większości przypadków zakażenia łagodną formą HPV system immunologiczny sam daje sobie radę ze zwalczeniem intruza w czasie od kilku do kilkunastu miesięcy nie powodując efektów ubocznych.

Wirus BRODAWCZAKA LUDZKIEGO wysokiego ryzyka zwany również onkogennym jest bardzo groźny dla zdrowia. Około 15 odmian HPV może spowodować raka szyjki macicy. Jak wykazują badania przeprowadzone w USA i Europie 5 spośród wszystkich odmian wirusa HPV jest odpowiedzialne za 98 % przypadków raka szyjki macicy.

W sytuacji zakażenia wirusem BRODAWCZAKA LUDZKIEGO typowym dla narządów rodnych może dojść do zakażenia dziecka w trakcie porodu.

2017-06-14