30-611 Kraków, ul. Malwowa 10a

Nowości

Cytujemy wybrane fragmenty z książki "PARAZYTOLOGIA KLINICZNA w ujęciu wielodyscyplinarnym" pod redakcją prof. dra med. Zbigniewa S. Pawłowskiego i prof. dra hab. med. Jerzego Stefaniaka wydaną przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL , Warszawa 2004.

Glistnica
Cytat 1 , strona 274
"Rozpoznanie glistnicy bywa trudne, a niekiedy jest nawet niemożliwe. Począwszy od 3. miesiąca po zarażeniu kilkoma glistami w kale pojawia się znaczna liczba jaj glisty, które łatwo zauważyć i rozpoznać jeśli są zapłodnione. Cechami charakterystycznymi tych jaj są: wymiary 60-70 . 30-40 um, gruba brązowa guzowata otoczka, wewnątrz kulisty zarodek. Natomiast nie zapłodnione jaja glisty, pojawiające się, gdy nie ma samców wśród pasożytujących kilku glisy, są mało charakterystyczne. Są one większe i mają kształt nieregularny, barwę zielonkawoszarą: wewnątrz zamiast kulistego zarodka widoczna jest substancja niezorganizowana z łamiącymi światło wakuolami. Istnieje wiele pyłków roślin m. in. ozdobnych, przetrzymywanych w laboratorium, które mogą być podobne do jaj glisty ludzkiej."

Toksoplazmoza
Cytat 2 , strona 303
"Rozpoznawanie. Wykazanie - za pomocą immunofluorescencji pośredniej lub barwienia metodą Giemsy - obecności tachyzoitów T. gondii bezpośrednio w materiale pobranym od pacjenta nie jest łatwe, a identyfikacja toksoplazm, jezeli są one nieliczne jest trudna."

Toksokaroza
Cytat 3 , strona 321
"Rozpoznanie. Bezpośrednim potwierdzeniem inwazji Toxocara jest stwierdzenie obecności larw tego pasożyta: Można je zauważyć w oku lub rzadziej w materiale biopsyjnym (podejrzenie toksokarozy nie jest wskazaniem do biopsji, np. wątroby, gdyż szansa trafienia na larwę jest niewielka)."

Bąblowica jednojamowa
Cytat 4 , strona 141
"Rozpoznanie. Przyżyciowe rozpoznanie torbieli bąblowcowych wątroby często napotyka duże trudności ze względu na niewystępowanie patognomonicznych objawów klinicznych. Dlatego, aby ustalić rozpoznanie echinokokozy, należy wziąć pod uwagę wyniki wszystkich badań klinicznych, w tym badań dodatkowych, takich jak: techniki obrazowe, badania immunodiagnostyczne oraz badania materiału biopsyjnego lud śródoperacyjnego (haki, protoskoleksy)."

 

 

2019-04-09

Umów się na wizytę

Wypełnij formularz lub zadzwoń. Rejestracja: 731 740 520,
tel. komórkowy: . Przesłany formularz stanowi podstawę do kontaktu z Państwem w celu potwierdzenia wizyty.

!
Wyrażam zgodę na umieszczenie i przetwarzanie moich danych osobowych w bazie danych firmy Vitanea-Centrum Biorezonansu sp. z o. o. z siedzibą w Krakowie , ul. św. Filipa 23/4 , na podstawie przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Pełna infomracja na stronie Polityka prywatności