Dobry a zły tłuszcz - jak go rozróżnić?

Wpływają korzystnie na gospodarkę lipidową organizmu oraz stan naszych włosów, skóry i paznokci. Chronią przed chorobami układu krążenia. Pomagają pozyskać z pożywienia oraz przetransportować do organizmu witaminy, tj. A, D, E i K. Tłuszcze roślinne dbają również o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, odpornościowego oraz hormonalnego.

Rodzaj spożywanego tłuszczu jest niezwykle ważny w naszej codziennej diecie. Dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę, by wybierać te właściwe i zdrowe. Tłuszcze zwierzęce zawierają nasycone kwasy tłuszczowe, które należy ograniczać, ale nie eliminować całkowicie. Można je znaleźć w takich produktach, jak masło, tłuste mięso czy nabiał. 

Jakie tłuszcze należy wybierać?

Najlepiej sięgać po takie, które zawierają w sobie najwięcej kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy te są stanowią główny budulec naszych komórek, dodatkowo chroni skórę przed starzeniem, poprawia nastrój i wspomaga szereg procesów życiowych w organiźmie. To tylko odsetek zalet jakie niesie za sobą jego regularne spożywanie. Doskonałym źródłem kwasu omega-3 są oleje, tj. lniany, rzepakowy, z orzecha włoskiego i konopny. Z kolei należy unikać oleju z pestek winogron, dyni, słonecznikowego czy sezamu, gdyż zawierają zbyt dużą ilość kwasów omega-6, których wchłanianie utrudnia przyswajanie kwasów omega-3.  

Nie ulega wątpliwości również, że najbardziej wartościowe oleje to te pochądzące z natury. Pisząc o naturalnych tłuszczach, mam na myśli te zawarte w orzechach, pestkach, awokado oraz oliwkach. 

2019-05-31