Medycyna naturalna Kraków

Medycyna naturalna - metody i główne założenia

Na czym polega medycyna naturalna? Jakie są jej najpopularniejsze metody oraz jak się ma do medycyny akademickiej?

Medycyna naturalna

Photo by Katherine Hanlon on Unsplash

Co to jest medycyna naturalna?

Medycyna naturalna w odróżnieniu od medycyny konwencjonalnej (akademickiej) zakłada przede wszystkim leczenie dolegliwości oraz schorzeń za pomocą metod pochodzenia naturalnego. Są to leki powstałe na bazie składników roślinnych, zwierzęcych oraz mineralnych, ale również leczenie dźwiękiem, zapachem, energią itp.

Medycyna naturalna zakłada też holistyczne podejście do człowieka, cały organizm traktuje jako całość. Wszystkie narządy, układy, a także psychika oddziałują na siebie wzajemnie i trzeba je zachować w należytym zdrowiu, by organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Ogromną rolę odgrywa tu zapobieganie powstawaniu i rozwoju chorób.

Medycyna naturalna hołduje nieinwazyjnym metodom leczenia, bez substancji chemicznych, farmakologii. Opiera się na bogatej tradycji ludowej (bardzo często chińskiej i indyjskiej), wiedzy od lat przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Metody leczenia stosowane w medycynie naturalnej

Choć nie wszystkie terapie i sposoby leczenia z zakresu medycyny naturalnej zostały udowodnione naukowo, skuteczność wielu z nich jest poparta badaniami oraz przeprowadzonymi testami. Są szczególnie polecane w przypadku bóli różnego pochodzenia oraz innych dolegliwości, bez zażywania leków aptecznych. Do najpopularniejszych metod w medycynie naturalnej należy zaliczyć:

  • ziołolecznictwo - wspieranie organizmu w powrocie do zdrowia za pomocą ziół stosowanych w zależności od potrzeby wewnętrznie lub zewnętrznie;
  • homeopatia - podawanie substancji, które w dużej dawce mogą powodować objawy choroby, lecz przyjęte przez pacjenta w niewielkich ilościach zwalczają je. Leki homeopatyczne nie wchodzą w reakcje z innymi lekami, są bezpieczne także dla dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących;
  • akupunktura - nakłuwanie ciała przeznaczonymi do tego celu igłami w odpowiednich punktach. Taka metoda obudza krążenie krwi i wspomaga funkcjonowanie konkretnych narządów;
  • akupresura - wykonywanie ucisków na ciele w określonych punktach aktywnych biologicznie, które stymulują poszczególne narządy do regeneracji;
  • aromaterapia - leczenie za pomocą zapachów z olejków eterycznych pozyskiwanych naturalnie z roślin. Olejki wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, wspierają układ immunologiczny, poprawiają krążenie krwi;
  • wizualizacja - metoda duchowa, bazująca na wyobrażaniu sobie siebie w dobrym zdrowiu oraz tego, jak niwelowane są dokuczliwe dolegliwości. Metoda ta pozwala przywrócić spokój, ukoić nerwy, zniwelować skutki działania stresu;
  • bioenergoterapia - wykorzystuje w leczeniu energię terapeuty. Jej przepływ w organizmie ma duże znaczenie w kontekście zdrowia tak fizycznego, jak i duchowego.

Skuteczność medycyny naturalnej

Medycyna naturalna jest bezpieczna, w wielu przypadkach przyjemna w stosowaniu, ale jaka jest jej skuteczność? Wiele zależy od konkretnego przypadku, typu schorzenia i jego stopnia zaawansowania. Bardzo ważną rolę odgrywa w niej profilaktyka. Zdrowa, zbilansowana dieta, dzięki której organizm ma zapewnione wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania witaminy i składniki mineralne jest podstawą.

Naturalne metody leczenia traktowane są przez niektórych jak placebo, jeśli jednak wpływają na organizm korzystnie, trudno odmówić im skuteczności. Często pozwalają uniknąć farmakologii, a nawet zalecanych zabiegów, jednak wciąż mają charakter eksperymentalny. Nie należy ich traktować jako zamiennika medycyny akademickiej, lecz wsparcie w trakcie leczenia, bądź diagnostyki.

Diagnozowanie metodą dr Volla

To jeden ze sposobów ustalania źródła dolegliwości, należący do dziedzin medycyny naturalnej. Opiera się on na pobraniu pomiarów z punktów akupunkturowych, umiejscowionych na palcach dłoni i stóp. Ich analiza za pomocą sondy pozwala określić ogólny stan organizmu, a także wskazać miejsca stanów zapalnych, zmian chorobowych, patologii, niedoczynności, nadczynności i bóli. Metoda ta testuje także obecność w ciele patogenów: grzybów, bakterii, wirusów, pierwotniaków, pasożytów, jak również poziom witamin, mikroelementów oraz test alergenów.

Metoda dr Volla to często ostatnia deska ratunku dla osób, w przypadku których tradycyjna medycyna zawiodła i lekarze nie potrafią znaleźć źródła problemu zdrowotnego. Metoda ta pomaga w postawieniu diagnozy, a także ustaleniu właściwej formy terapii. Co więcej, pozwala ona wykazać ryzyko pojawienia się w organizmie choroby, na długo przed jej rozwinięciem. Umożliwia to przeciwdziałanie jej i skuteczną profilaktykę.

Medycyna naturalna a medycyna konwencjonalna

Medycyna naturalna jest tematem, który spotyka się z bardzo skrajnymi opiniami. Są tacy, którzy całkowicie powierzają jej swoje zdrowie i życie, a są i tacy, którzy traktują jej zalecenia jak herezje. Żadna z tych postaw nie jest dobra. Kluczem zdaje się być zachowanie równowagi i zrozumienie, że dziedziny te wzajemnie wcale się nie wykluczają. Skrajne odrzucenie farmakologii i medycyny akademickiej może być w pewnych sytuacjach niebezpieczne. Idealnym rozwiązaniem jest znalezienie złotego środka, dbanie o zdrowie na co dzień, sięganie po naturalne sposoby leczenia, suplementy, a w miarę potrzeby stosowanie ich w ramach wsparcia dla leczenia klasycznego. Wielu lekarzy, specjalistów konwencjonalnych zaleca swoim pacjentom dodatkowo wypróbowanie metod naturalnych, które mogą korzystnie wpłynąć na powodzenie prowadzonej przez nich terapii. Medycynę naturalną warto też wypróbować w sytuacji, gdy lekarze tradycyjni nie mogą znaleźć źródła dolegliwości, wszystkie wyniki badań są prawidłowe, a pacjent wyraźnie czuje, że dzieje się coś nietypowego.

2022-12-21