Medycyna niekonwencjonalna Kraków

Zalety i wady medycyny niekonwencjonalnej

Dlaczego warto korzystać z metod medycyny niekonwencjonalnej? Na jakie aspekty tej dziedziny trzeba uważać?

Medycyna naturalna

Photo by Katherine Hanlon on Unsplash

Medycyna niekonwencjonalna jest coraz popularniejsza

Choć medycyna akademicka rozwija się w bardzo szybkim tempie i z każdym rokiem możemy obserwować ogromne postępy, które robi, nie zawsze jest wystarczająca. Bywają przypadki, w których klasyczni lekarze medycyny rozkładają ręce. Nie potrafią zlokalizować źródła problemu, z którym przychodzi pacjent, ich sposoby diagnostyczne zawodzą, albo leczenie nie przynosi pożądanych rezultatów. Wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na zasięgnięcie porady u specjalisty od medycyny niekonwencjonalnej. To inaczej medycyna alternatywna, która opiera się przede wszystkim na naturalnych sposobach diagnozowania chorób i leczenia. Wykorzystuje to, co pochodzi z natury, zioła olejki eteryczne, stosuje leczenie za pomocą nakłuwania lub ucisku i masaży określonych punktów. Jaka jest skuteczność i bezpieczeństwo takich działań? Jakie są zalety i wady medycyny niekonwencjonalnej?

Zalety medycyny niekonwencjonalnej

Holistyczne podejście do człowieka

Medycyna alternatywna wszystkie części ludzkiego organizmu, narządy, traktuje jako nieodłączne elementy całości. Nawet najdrobniejsza awaria może prowadzić do poważnych konsekwencji, co więcej zdrowie fizyczne ściśle łączy się ze stanem ducha. Podczas leczenia metodami niekonwencjonalnymi istotną rolę odgrywa nastawienie psychiczne i odprężenie. Metody akademickie skupiają się przede wszystkim na leczeniu konkretnego miejsca, likwidację objawu. Sprawia to czasem, że pacjent realizuje wizyty u kilku różnych specjalistów, choć problem jest zasadniczo jeden.

Nieinwazyjne metody leczenia

Kolejną zaletą medycyny niekonwencjonalnej jest niewielka inwazyjność stosowanych metod leczenia. Pozbawione są bowiem chemii oraz sztucznych substancji o pokaźnej liście możliwych skutków ubocznych. Medycyna naturalna bazuje na ziołach, aromaterapii, akupunkturze, akupresurze, bioenergoterapii, homeopatii, urynoterapii i innych metodach, spośród których większość nie ma żadnych przeciwwskazań, a przy tym można je stosować jednocześnie.

Zaangażowanie pacjenta

Istotną rolą medycyny niekonwencjonalnej jest pobudzanie inicjatywę samego pacjenta. W przypadku klasycznych metod leczenia, osoba chora poddaje się zaleceniom lekarza, przyjmuje przepisane tabletki, wciera maści, wykonuje określone ćwiczenia. Medycyna alternatywna zakłada konieczność pracy pacjenta nad sobą. Bardzo często wiąże się to ze zmianą trybu życia, diety, nauczeniem się metod relaksacyjnych, odprężających i wejrzeniem w głąb siebie. Dzięki takiemu zaangażowaniu pacjent czuje, że powrót do zdrowia jest w jego rękach. Taka wiara jest ogromnie ważna, wręcz kluczowa w procesie regeneracji.

Profilaktyka chorób

W medycynie niekonwencjonalnej bardzo dużą uwagę poświęca się profilaktyce. Dostępne obecnie metody diagnostyki, jak np. metoda dr Volla, pozwalają wykryć z dużym wyprzedzeniem ryzyko wystąpienia określonej choroby lub dolegliwości. Zapobieganie im zanim pojawią się pierwsze symptomy, pozwala uniknąć potem długotrwałego leczenia, a niejednokrotnie nawet zagrożenia życia. Zapobiegawczo stosowana zdrowa dieta oraz zabiegi z zakresu medycyny naturalnej, dają w wielu przypadkach szansę na długie i zdrowe życie.

Szeroki wywiad i uwaga

W gabinecie medycyny niekonwencjonalnej pacjentowi poświęca się dużo uwagi. Z założenia powinien się on czuć wysłuchany i zrozumiany. Dobry kontakt i zaufanie są tu bardzo ważne.

Wady medycyny niekonwencjonalnej

Brak badań klinicznych

Pomimo licznych zalet, medycyna niekonwencjonalna nie jest pozbawiona pewnych minusów. Po pierwsze jej skuteczność w większości przypadków nie ma żadnego potwierdzenia w badaniach naukowych. Są tacy, którzy akupunkturę, akupresurę i ziołolecznictwo traktują na zasadzie placebo.

Wpływ preparatów naturalnych na leki

Bardzo ważne jest to, by mieć świadomość, że niektóre zioła i preparaty pochodzenia naturalnego mogą wchodzić w interakcje z farmaceutykami. W konsekwencji może dojść do obniżenia skuteczności działania leków lub spotęgowanie ryzyka pojawienia się objawów niepożądanych. Jeżeli chcesz do swojej dotychczasowej terapii włączyć wspomagająco leczenie metodami niekonwencjonalnymi, koniecznie skonsultuj to ze swoim lekarzem prowadzącym. Gdy bierzesz leki, specjalista musi wyrazić zgodę nawet na picie pozornie niegroźnych ziół.

Odrzucenie metod konwencjonalnych

Niebezpieczeństwem, które niesie za sobą stosowanie medycyny niekonwencjonalnej, jest powierzenie jej całkowicie swojego zdrowia i rezygnacja z metod proponowanych przez lekarzy tradycyjnych. Najbezpieczniej jest traktować metody naturalne jako wsparcie dla diagnostyki i leczenia akademickiego oraz profilaktykę.

Konieczność weryfikacji

Szukając specjalisty od medycyny naturalnej, można trafić na osoby nieuczciwe. Przed poddaniem się diagnostyce i leczeniu, dowiedz się jak najwięcej o gabinecie, do którego się udajesz i metodzie, jaką się w nim stosuje. Sprawdzaj kwalifikacje i opinie w Internecie. To samo jednak dobrze jest zrobić przed wizytą u jakiegokolwiek innego lekarza.

Co jeszcze musisz wiedzieć o niekonwencjonalnych metodach leczenia?

Jeżeli chcesz się leczyć naturalnymi sposobami, dla bezpieczeństwa kontroluj postępy swoich działań u lekarza medycyny akademickiej. Tak samo, jak odbywa się to w przypadku przyjmowania preparatów farmakologicznych, choć te są przecież dokładnie przetestowane. Żadnych metod leczenia nie powinno się traktować jak religii i brać na wiarę. Warto wypróbowywać różne możliwości, mając na uwadze, że każdy organizm jest inny.

Na pewno z założeń medycyny naturalnej warto korzystać w ramach profilaktyki. Wybieranie zdrowej żywności i kontrola diety, unikanie w jedzeniu chemii, zbędnych ulepszaczy oraz jedzenia na mieście z pewnością wyjdzie Ci na dobre. Pamiętaj też, by troszczyć się o swoje wnętrze, odpoczynek, regenerację, ograniczać stres i szybko reagować na niepokojące sygnały wysyłane przez organizm.

2023-01-02