Opalanie bez chemii - czy to możliwe?

(tekst: Claudia Heichel)

Value cannot be null. Parameter name: source

Na początku spróbuje po krótce wyjaśnić czym są i co oznaczają znane dla większości z nas skróty - promieniowanie UVB, UVA oraz filtr SPF. Promienie UVB działają na naskórek zewnętrzny, wysuszając i podrażniając skórę. Powodują rówież powstawanie poparzeń słonecznych oraz rumieni, a ich długotrwałe działanie może prowadzić do rozwoju raka skóry. Promienie UVA natomiast to promienie, które wnikają do skóry właściwej, tym samym niszcząc włókna kolagenowe. Powoduje to przede wszystkim fotostarzenie się skóry oraz pwostawanie przebarwień i zmarszczek. Poprzez skrót SPF rozumie się stopień ochrony przeciwsłonecznej właśnie przed promieniami UVA i UVB. Inaczej stopień SPF określa jak długo można narażać skórę na działanie promieni słonecznych z warstwą ochronną do chwili wystąpienia poparzeń w stosunku do czasu bez niej. Przyjmuje się kilka stopni ochrony, w tym: słabą (SPF 2-6), średnią (SPF 8-12), wysoką (SPF 15-25), bardzo wysoką (SPF 30-50) oraz bardzo wysoką, tzw. blokery (SPF powyżej 50). 

Najwyższym faktorem i ochroną przed promieniami słonecznymi jest olej z pestek malin (28-50 SPF). Wykazuje również właściwości odmładzające (redukuje zmarszczki), zmiękczające i ujędrniające skórę. Silne działanie ochronne ma również olej z nasion dzikiej marchewki - w granicach 38-40 SPF. Działa łagodząco na poparzenia słoneczne oraz nawilża i regeneruje naskórek. Jakich olejów warto jeszcze używać?

- olej z nasion pszenicy (20 SPF) - zapobiega powstawaniu zmarszczek, ujędrnia i chroni przed utratą wody, idealny jako składnik maseczek i kremów;

- oliwa z oliwek (10 SPF) - działa przeciwzapalnie, opóźnia proces starzenia, ujędrnia i nawilża;

- olej z orzechów macadamia (6 SPF) - zmiękcza i nawilża, koi przy oparzeniach słonecznych;

- olej z awokado (4 SPF) - odżywia skórę i pomaga utrzymać jej prawidłowe nawilżenie, uzupełnia barierę lipidową skóry;

- maso shea (3-6 SPF) - działa kojąco na oparzenia, przyspiesza gojenie ran;

- olej kokosowy (2-4 SPF) - wykazuje najniższą ochronę przed słońcem; łagodzi podrażnienia, nawilża skórę. 

Pamiętajmy jednak, że skóra posiada swój naturalny filtr (ok. 6-8 SPF), dzięki wydzielanemu sebum. Zwracajmy więc uwagę, aby przed opalaniem nie brać kąpieli czy prysznica. Warto również zadbać o właściwą dietę - o spożywanie kwasów omega-3, które pomogą w zwalczaniu wolnych rodników.

(tekst: Claudia Heichel)

2019-06-28