30-611 Kraków, ul. Malwowa 10a

Owsica (Enterobioza)

Owsik ludzki (enterobius vermicularis) to pasożyt barwy białawej będący nicieniem (nematoda) o długości dochodzącej do 1 cm.
Podstawowym miejscem pasożytowania owsika jest jelito ślepe.

Cykl rozwojowy rozpoczyna się wydostaniem się samicy przez otwór odbytowy na zewnątrz zazwyczaj w godzinach wieczornych lub nocnych gdy są poluźnione zwieracze. Następnie samica podczas pełzania po skórze składa około 11 000 jaj. Zarodek znajdujący się w jajach owsika po 6 godzinach przekształca się w formę inwazyjną - rozwiniętą larwę. Jaja owsika mogą przetrwać do kilku tygodni w środowisku zewnętrznym np na pościeli. Zarażenie owsikiem następuje drogą pokarmową lub inhalacyjną. Wielkość zarażenia może wynosić od kilku do kilku tysięcy osobników.

Obecność pasożytów w jelicie wywołuje jego stany zapalne oraz zmiany nieżytowe, a w wyrostku robaczkowym, jego zapalenie. Owsica może spowodować również zapalenie pochwy oraz sromu. W przypadku przedostania się owsików do jamy otrzewnej mogą spowodować powstanie ziarniniaków. Typowym objawem owsicy jest swędzenie odbytu, nadpobudliwość nerwowa i ruchowa, obgryzanie paznokci.

Objawy są uzależnione od wielkości zarażenia, indywidualnej wrażliwości chorego oraz od czasu trwania inwazji.Ponieważ cykl rozwojowy trwa 4-6 tygodni nasilenie się owsicy może występować okresowo co kilka tygodni. W przypadku zaistnienia dobrych warunków autoinwazji, owsica staje się chorobą przewlekłą.

 

2017-06-14

Umów się na wizytę

Wypełnij formularz lub zadzwoń. Rejestracja: 731 740 520,
tel. komórkowy: . Przesłany formularz stanowi podstawę do kontaktu z Państwem w celu potwierdzenia wizyty.

!
Wyrażam zgodę na umieszczenie i przetwarzanie moich danych osobowych w bazie danych firmy Vitanea-Centrum Biorezonansu sp. z o. o. z siedzibą w Krakowie , ul. św. Filipa 23/4 , na podstawie przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Pełna infomracja na stronie Polityka prywatności